İnsan Kaynakları

İnsan kaynakları politikamızla uyumlu, organizasyon yapımızdaki açık pozisyonlar için gerekli davranışsal ve mesleki bilgi, becerilere sahip, yenilikçi, takım çalışmasına, sürekli kendisini geliştirmeye açık kişileri bünyemize kazandırmayı hedefliyoruz. İşe alım sürecimiz, şirketimize elektronik ortamda ulaştırılan başvuruların değerlendirilmesi ile başlar. Özgeçmiş üzerinden yapılacak ön elemelerin ardından belirlenen yetkinliklere sahip adaylar iş görüşmelerine çağırılırlar.

Görüşmeler sırasında Yetkinlik Bazlı Görüşme Teknikleri kullanılarak adayların bilgi ve becerileri analiz edilir. İhtiyaç duyulması halinde farklı ölçme ve değerlendirme araçları ile desteklenir. Pozisyona bağlı olarak adaylara kişilik envanteri ve yabancı dil bilgisi sınavları uygulanmaktadır.
 

Şirketimizin işe alım sürecinde bazı kriterlere ilişkin yaklaşımları;

Eğitim Düzeyi: Görev alacağı pozisyona göre değişmektedir. Çoğunlukla üniversite mezunu adaylar tercih edilmektedir.
Yabancı Dil: İngilizce bilgisi ve diğer yabancı dil bilgileri tercih esnasında göz önünde bulundurulmaktadır.
Tecrübe: Alınacak göreve göre değişiklik göstermektedir. Deneyimli personel alımlarının yanı sıra yeni mezun deneyimsiz personel alımları da gerçekleşmektedir.
Sicil Kayıtları: Geçmiş iş ve eğitim yaşamında yüz kızartıcı herhangi bir suç işlememiş olmasına önem verilmektedir.
Askerlik Durumu: Pozisyonun stratejik önemine bağlı olarak genellikle; askerliğini tamamlamış ya da pozisyona dayalı olarak askerliğini en az 2 yıl tecil ettirmiş adaylar tercih edilmektedir.

Koddata Bilgi Teknolojileri'nde görüşmelerin gizliliği esastır; adayların sunduğu bilgiler 3. kişiler ve şirketler ile paylaşılmaz ve verilen bilgilerin doğru olduğu kabul edilir. İşe alım yapılması planlanan pozisyona uygun aday yerleştirildiğinde; diğer adaylara da geri bildirimde bulunulmaktadır. Niteliklerinize uygun açık bir pozisyona başvurabilir ya da uygun bir ilan olmaması durumunda özgeçmişinizi info@koddata.com adresine gönderebilirsiniz.